Çağrı Metni


Nadir Toprak Elementleri (NTE) karakteristik olarak yüksek ergime noktası, iletkenlik ve ısı geçirgenliğine sahip olmalarının yanısıra aşınma ve korozyon gibi dış etmenlere karşı da oldukça dirençli olmaları nedeniyle ileri teknolojide kullanılan son derece önemli ve stratejik bir hammade kaynağı durumundadır. Örneğin bu elementler petrol rafineri sanayisinde, yüksek güçlü elektrik motorlarında, yeni nesil araçlarda, yakıt tüketiminin azaltılmasında, yenilenebilir bataryalarda, medikal sektöründe, rüzgar türbünlerinde, fiber optiklerde, cep telefonları ve LCD ekranlar vb. gibi pekçok önemli alanda kullanılmaktadır.

 

İleri teknolojinin vazgeçilmez hammadde kaynağı olmaları nedeniyle stratejik bir öneme sahip NTE’ler zaman zaman uluslararası ilişkilerde petrol ve doğalgaz gibi ülkelerin politikalarını şekillendirebilme gücüne sahiptir. Çin, dünya genelinde bu elementlerin üretimi, ihracaatı ve uluslararası pazarını kontrol eden en etkin ülke konumunda yer almakta ve ileri teknolojide söz sahibi diğer ülkeler (örn. ABD, Japonya ve AB üyesi ülkeler) NTE ihtiyaçlarını çok büyük oranda Çin’den tedarik etmektedir. Gerek büyük rezerv alanlarının olması gerekse iş gücü ve üretim maliyetlerinin düşük olması Çin’i bu alanda zamanla en etkili ülke konumuna getirmiştir. Esasında Çin uzun yıllardır bu element grubunun stratejik önemini anlamış ve gerekli gördüğünde uluslararası ilişkilerde ekonomik bir silah olarak kullanmaktadır.

 

Çin’in egemenliğinde olan NTE ticareti karşısında bazı ülkeler son yıllarda arama ve üretim faaliyetlerini hızlandırmıştır. Rusya, Japonya, Güney Kore ve Almanya gibi teknoloji üreten ülkeler Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Moğolistan gibi Orta Asya ülkeleri ile aramacılık ve üretim faaliyetleri alanlarında çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Görüldüğü gibi Çin’in 2010 yılında dünya genelinde NTE ihracaatında yaptığı kısıtlamalar sonucunda özellikle ileri teknoloji üreten ülkeler yeni stratejiler izlemek zorunda kalmıştır.
 

Ülke olarak 2023 ve sonraki ulusal hedeflerimiz kapsamında arttırılması planlanan ileri teknolojik faaliyetlerin yanı sıra kritik öneme sahip bu hammadde kaynağının araştırılması, geleceğe yönelik üretim stratejileri oluşturulması ve rasyonel ekonomik politikaların belirlenmesi büyük önem arz etmektedir. NTE’lerin uluslarası politikalar üzerinde var olan stratejik gücü ve günümüzde sürekli değişen dış politika dengeleri göz önüne alındığında ülkemizin gelecekte dışa bağımlı olmadan kendi NTE ihtiyacını karşılayabilmesi elzem gözükmektedir.

 

Bu nedenle Yükseköğretim Kurumları içerisinde ilk defa Munzur Üniversitesi bünyesinde kurulan “Nadir Toprak Elementleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (MUNTEAM)” olarak Fırat Kalkınma Ajansı işbirliği ile organize ettiğimiz “Nadir Toprak Elementleri Çalıştayı” kapsamında bu alanda ülkemizdeki genel durumu tartışmak ve gelecek projeksiyonumuzun daha iyi anlaşılmasına katkı koymak amacıyla çesitli kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve özel sektörden katılımcıları davetli konuşmacı olarak bir araya getiriyoruz. Ana hatları ile NTE’leri konu edinen yerbilimleri-maden, kimyasal prosesler-zenginleştirme, metalurji-malzeme ve jeopolitik çalışmalarının tartışılacağı Çalıştayımızda hedeflediğimiz sonuçlara ulaşabilmemiz adına sizleri aramızda görmekten mutluluk ve onur duyacağımızı belirtmek isteriz.


Saygılarımızla,
Düzenleme Kurulu
MUNTEAM
www.munteam.org / munteam@munzur.edu.tr

Katılım

Çalıştaya katılım ücretsiz olup uygun konferans salonunun seçimi için dışarıdan katılımcıların 31 Mayıs 2019 tarihine kadar munteam@munzur.edu.tr adresine bildirimde bulunmaları gerekmektedir. 

Ulaşım

Tunceli’ye uçak ile ulaşım sağlayacak katılımcılar Elazığ Havaalanına oradan da yaklaşık olarak 1 saat 30 dakikalık karayolu yolculuğu ile Tunceli’ye ulaşabilmektedir. Havaalanından Tunceli'ye gelebilmek için uçak saatlerine göre düzenlenmiş seferleri olan Dersim VİP Tuncelililer araçları kullanılabilir (İletişim: 0424 236 62 00 veya 05442366200). Ayrıca otobüs ile gelecek katılımcılar Türkiye’nin her yerinden düzenli otobüs (Can Dersim Tuncelililer firması) seferleri bulunmaktadır.

 

Not: Çalıştaya davetli konuşmacı olarak katılım sağlayacak kişilerin Elazığ Havaalanından Tunceli’ye transferleri  Düzenleme Kurulu tarafından sağlanacaktır. Ayrıca talep edilmesi ve uçus bilgilerinin 31 Mayıs'a kadar munteam@munzur.edu.tr adresine iletilmesi halinde dışarıdan katılımcılara da transfer desteği sağlanması mümkün olabilecektir.

Konaklama

Davetli konuşmacıların konaklaması organizasyon tarafından sağlanacaktır.

 

Diğer katılımcılara yönelik bazı konaklama önerileri için; 

Grand Şaroğlu Hotel - 0 428 212 14 24  http://www.grandsarogluhotel.com/

Royal Demir Hotel - 0 428 212 55 11  http://www.royaldemirhotel.com/TR/index.php

 

Tunceli Öğretmenevi 0 (428) 212 11 94 - Yeni binanın yapımı 2018 yılında tamamlanmıştır.

Önemli Not: Konaklama için yer bulunamaması halinde 31 Mayıs tarihine kadar munteam@munzur.edu.tr mail adresi üzerinden tarafımızla iribat kurulması gerekmektedir.

calistay__slayt__.png