• Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkililerince Araştırma Merkezimize saha ziyareti düzenlendi. İlgili haber için lütfen tıklayınız.

  • MUNTEAM bünyesinde görev yapan öğretim üyemiz Dr. Salih Cihangir'in “Bastnazit Mineralinde Bulunan Nadir Toprak Elementlerinin Derin Ötektik Çözeltiler İçinde Elektrokatalitik Aktivasyon ile Liç Edilmesi”, başlıklı TÜBİTAK 1001 projesi kabul edilmiştir. Öğretim üyemizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

  • MUNTEAM ve Fırat Kalkınma Ajansı işbirliği ile 20-21 Haziran tarihlerinde edilen organize "Nadir Toprak Elementleri Çalıştayı"nda yapılan sunumlar Youtube kanalımıza eklenmiştir. Ilgili baglantı icin lutfen tıklayınız.

  • MUNTEAM Yerbilimleri çalışma grubunda yer alan öğretim üyemiz Dr. Okay Çimen 1914 yilindan beri yayinlanan ve alaninda saygin bir uluslararasi bilimsel dergi olan "Geochemistry-Chemie Der Erde"nin yayin kuruluna secilmistir. Ilgili baglantı icin lutfen tıklayınız.

  • Türkiye’de ilk defa “Stratejik Hammaddeler ve İleri Teknoloji Uygulamaları” başlıklı Anabilim Dalı ve Tezli Yüksek Lisans Programı Yükseköğretim Kurulu’nun onayı ile Munzur Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitusu bunyesinde kurulmustur. MUNTEAM tarafindan yurutulen Ar-Ge faaliyetlerinde gorev alacak ogrencilerimiz lisansustu egitimlerini burada tamamlayabilecektir.

  • MUNTEAM olarak Fırat Kalkınma Ajansı işbirliği ile organize ettiğimiz "Nadir Toprak Elementleri Çalıştayı" 20-21 Haziran 2019 tarihlerinde düzenlendi. Çeşitli kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve özel sektörden katılımcıların yer aldığı Çalıştayımız'da oldukça faydalı çıktılar elde edildi. Çağrılı konuşmacıların izninin alınmasına takiben sunumlara ait videolar YouTube kanalımızda paylaşıma açılacaktır. Ayrıca sonuç bildirgesi de web sayfamızda ilan edilecektir.

wxb5ml31.jpg
  • MUNTEAM olarak Bloomberg HT'de Açıl Sezen tarafından sunulan Akıllı Para programına canlı yayın telefon bağlantısı yaptık ve Nadir Toprak Elementleri ile alakalı gündemi değerlendirdik. Video için resme tıklayınız.

20190530_140911.jpg
  • MUNTEAM olarak Bloomberg HT'de Buse Biçer tarafindan sunulan Günden Kalanlar programına Skype ile bağlandık ve Nadir Toprak Elementleri ile alakalı gündemi değerlendirdik. Video için resme tıklayınız.

Screenshot_20190523-200908_YouTube.jpg
  • İstanbul Kimyevi Maddeler ve İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından düzenlenen 8. AR-GE Proje Pazarı'nda "Boyalar ve Yapıştırıcılar" kategorisinde "Elektrostatik Toz Boya Atıklarının Geri Dönüştürülerek Termoplastiklerde Dolgu Maddesi Olarak Kullanılması" başlıklı çalışması ile birincilik ödülüne layık görülen MUNTEAM Metalurji-Malzeme çalışma grubunda yer alan Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz Kısmet'i tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

06052019.png
  • Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Mustafa Varank bazı açılışları gerçekleştirmek üzere ilimizdeydi. MUNTEAM olarak ileri teknolojinin stratejik hammadde kaynağı olan "Nadir Toprak Elementleri" üzerinde araştırma ve uygulama çalışmaları yürütecek olan merkezimizin açılışından Sayın Bakanımızı bilgilendirdik ve kendisinden destek sözü aldık.

IMG-20190320-WA0000.jpg
  • MUNTEAM Yerbilimleri çalışma grubunda yer alan öğretim üyemiz Dr. Okay Çimen TMMOB Jeoloji Muhendisleri Odası tarafindan her yıl özgün bilimsel çalışma ve araştırmalarıyla jeoloji bilimi ve mühendisliğinin gelişmesine ulusal ve uluslararası düzeyde önemli katkısı olmuş bilim insanı ve araştırmacılara verilen “Altın Çekiç Jeoloji Araştırma/Makale Ödülü”nü almıştır. Ödüle layık görülen çalışma Çin'de önemli bir "Nadir Toprak Elementleri cevherleşme sahasını temsil eden Miaoya Kompleksi'ndeki karbonatitlerin petrojenezini konu edinmiş ve saygın bir uluslararası yerbilimleri dergisi Lithos'da yayınlanmıştır.

       Çimen, O., Kuebler, C., Monaco, B., Simonetti, SS., Corcoran, L., Chen, W., Simonetti, A. 2018. Boron, Carbon, Oxygen and                Radiogenic Isotope Investigation of Carbonatite from the Miaoya complex, central China: Evidences for late-stage REE                hydrothermal event and mantle source heterogeneity. Lithos 322, 225-237. Makale için tıklayınız

eaft0tsf.jpg